نفقه و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید !

نفقه و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید !

نفقه چیست ؟

نفقه در مسائل حقوقی ایران به مجموعه نیازهای متعارف یک زن از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه های درمانی و اثاث منزل که پرداخت آن بر عهده شوهر می باشد، گفته می شود.

نفقه زن

نفقه زن
نفقه زن

طبق قانون مدنی، در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است. این مزیتی است که قانون گذار برای بانوان قائل شده و در صورت عدم پرداخت آن توسط شوهر، زن می تواند برای عدم پرداخت نفقه طبق قوانین کیفری همسر را تحت تعقیب قرار دهد.

شایان ذکر است که نفقه زن در عقد دائم بر عهده شوهر می باشد.

در عقد موقت، قانون بر عدم پرداخت نفقه زن تأکید داشته در صورتی که زن و شوهر در زمان عقد این موضوع را جزء شروط عقد موقت قرار ندهند.

در قانون تنها شرطی که برای تعلق نفقه زن در عقد دائم گذاشته شده است این است که زن شوهر خود را تمکین کند. در صورت عدم تمکین زن به شوهر اجازه ی عدم پرداخت نفقه داده خواهد شد.

انواع نفقه چیست ؟

  • نفقه مطلق: این نفقه شامل تمام نیازهای ضروری زندگی زن از جمله خوراک، پوشاک، مسکن، اثاث منزل، هزینه‌های درمانی و … می‌شود.
  • نفقه خاص: شامل هزینه هایی می باشد که زن به طور خاص به آن نیاز دارد، مانند نفقه بارداری، نفقه شیردهی و نفقه به دلیل نگهداری از فرزندان یا به عبارتی نفقه عیال می باشد.
  • نفقه رجعیه: نفقه ای است که به زنی تعلق می‌گیرد که به دلیل طلاق رجعی (طلاق با امکان رجوع) از شوهر خود جدا شده باشد.
  • نفقه ایام عده: نفقه ای است که به زنی تعلق می‌گیرد که در دوران عده (مدت انتظار پس از طلاق یا فوت شوهر) به سر می‌برد.

محاسبه آنلاین نفقه به نرخ روز

میزان نفقه بر اساس توانایی مالی همسر و نیازهای زن تعیین می‌شود. معیارهایی مانند شغل، درآمد، اموال و دارایی همسر و همچنین وضعیت جسمانی و روحی زن در میزان نفقه مؤثر است.

حال سوأل این است که آیا امکان محاسبه آنلاین نفقه به نرخ روز وجود دارد؟ پاسخ این سوأل خیر است. بر خلاف مهریه که امکان محاسبه ی آن به نرخ روز وجود دارد، نفقه را نمی توان به صورت آنلاین به نرخ روز محاسبه کرد و تعیین میزان نفقه بر اساس شرایط مرد و زن برعهده ی قانون گذار می باشد.

راه های گرفتن نفقه از مرد

  • توافق بین زوجین: زن و شوهر می‌توانند در مورد میزان و نحوه پرداخت نفقه با یکدیگر توافق کنند.
  • مراجعه به دادگاه: در صورت عدم توافق یا امتناع شوهر از پرداخت نفقه، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، نفقه خود را مطالبه کند.
  • دادخواست نفقه: برای مطالبه نفقه، زن باید دادخواست نفقه به دادگاه خانواده ارائه دهد. در این دادخواست باید مشخصات زن و شوهر، تاریخ عقد نکاح، میزان و نحوه پرداخت نفقه و دلایل عدم پرداخت نفقه توسط شوهر قید شود.
  • اثبات نفقه: زن باید با ارائه مدارک و شواهد، نفقه خود را به اثبات برساند. این مدارک می‌تواند شامل سند ازدواج، گواهی شهود، استشهادیه محلی و … باشد.

مجازات عدم پرداخت نفقه

طبق قانون مجازات اسلامی، عدم پرداخت نفقه جرم محسوب می‌شود و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است که در زیر به آنها اشاره می کنیم :

  • حبس: مرد در صورت عدم پرداخت نفقه به همسر خود، به حبس تعزیری از شش ماه تا یک سال محکوم می‌شود.
  • جزای نقدی: علاوه بر حبس، شوهر به پرداخت جزای نقدی از دو میلیون تا بیست میلیون ریال نیز محکوم می‌شود.

در مورد نفقه زن می‌تواند از طریق دادگاه خانواده، نفقه خود را مطالبه کند و در صورت عدم پرداخت، شوهر را  معرفی کند  و از او شکایت کند.

به یاد داشته باشید که هیچ اطلاعاتی جایگزین مشاوره حقوقی با یک وکیل کاربلد نیست. برای این کار شما می توانید با کارشناسان مجرب نیک وکیل در ارتباط باشید و از آنها مشاوره دریافت کنید.

نفقه فرزند

نفقه فرزند یعنی تامین نیازهای ضروری زندگی فرزند از جمله خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه های درمانی و تحصیلی توسط پدر یا مادر و شخص یا اشخاصی است که طبق قانون وظیفه نگهداری از او را بر عهده دارند.

نفقه فرزند بر عهده کیست ؟

در اول، پدر وظیفه دارد نفقه فرزند خود را از زمان انعقاد نطفه تا زمانی که فرزند به سن بلوغ یا رشــد برسد و یا شغل مناسبی پیدا کند، پرداخت کند.
در صورتی که پدر فوت کند یا توانایی مالی پرداخت نفقه فرزند را نداشته باشد، جد پدری وظیفه دارد نفقه او را تا زمان بلوغ یا رشــد و یا اشتغال به کار او پرداخت کند.

حتئ در صورتی که جد پدری نیز فوت کند یا توانایی مالی پرداخت نفقه فرزند را نداشته باشد، مادر وظیفه دارد نفقه او را تا زمان بلوغ یا رشــد و یا اشتغال به کار او پرداخت کند.

در برخی موارد خاص، سایر اشخاص نیز ممکن است موظف به پرداخت نفقه فرزند باشند. به عنوان مثال، اگر پدر و مادر مجهول الهویه باشند، یا حضانت فرزند با پدربزرگ و مادربزرگ باشد، آنها موظف به پرداخت نفقه فرزند هستند.

نفقه فرزند چقدر است ؟

نفقه فرزند با توجه به شرایط زندگی، سن، جنسیت، محل زندگی و نیازهای ضروری او تعیین می شود.

در صورتی که پدر یا جد پدری یا مادر از پرداخت نفقه فرزند خود امتناع کنند، مادر یا هر شخص دیگری که از فرزند نگهداری می کند، می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، نفقه فرزند را مطالبه کند.

سوالات متداول

نفقه چیست؟

نفقه در اصطلاح حقوقی به معنای تامین نیازهای ضروری زندگی زوجه از جمله خوراک، پوشاک، مسکن، اثاث منزل و … توسط شوهر است.

نفقه به چه کسی تعلق می گیرد؟

زوجه: در عقد دائم، نفقه به زوجه تعلق می گیرد. در عقد موقت، فقط در صورتی که شرط شده باشد، به زوجه تعلق می گیرد.
فرزند: در صورت فوت یا عدم توانایی مالی پدر، نفقه فرزند به ترتیب بر عهده جد پدری و مادر است.
در برخی موارد خاص، نفقه به افراد دیگری مانند پدر و مادرِ نیازمند نیز تعلق می گیرد.

میزان نفقه چقدر است؟

میزان نفقه با توجه به شرایط زندگی، شغل، درآمد و اموال زوج، و همچنین نیازهای زوجه یا فرزند تعیین می شود.

راه های مطالبه نفقه چیست؟

توافق: زن و شوهر می توانند در مورد میزان و نحوه پرداخت نفقه با یکدیگر توافق کنند.
دادگاه: در صورت عدم توافق یا امتناع از پرداخت، زن می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، نفقه خود را مطالبه کند.

مجازات عدم پرداخت نفقه چیست؟

عدم پرداخت نفقه جرم محسوب می شود و برای آن مجازات حبس و جزای نقدی در نظر گرفته شده است.

نفقه فرزند چقدر است؟

میزان نفقه فرزند با توجه به سن، جنس، شرایط زندگی و نیازهای او توسط دادگاه تعیین می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.